fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » ZAKŁADY GÓRNICZO-HUTNICZE „BOLESŁAW” – modernizacja układu filtra zabudowanego na zbiornikach A i B

ZAKŁADY GÓRNICZO-HUTNICZE „BOLESŁAW” – modernizacja układu filtra zabudowanego na zbiornikach A i B

  • przez
K&W Expert dla Zakłady górniczo-hutnicze Bolesław - modernizacja układu filtra zabudowanego na zbiornikach A i B

Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” powstały w 1958 roku po połączeniu Zakładów Górniczych „Bolesław” z Zakładami Hutniczymi „Bolesław”. Dnia 1 marca 2004 roku w trybie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę akcyjną. Od 11 grudnia 2012 roku, po zbyciu przez Skarb Państwa akcji stanowiących 86,92% kapitału zakładowego ZGH”Bolesław”S.A., Spółka należy do Grupy Kapitałowej Stalprodukt S.A.

Aktualnie ZGH”Bolesław”S.A. to nowoczesny kompleks wydobywczo-hutniczy. W zmodernizowanej, w ostatnich latach, części hutniczej produkowany jest najwyższej czystości cynk elektrolityczny oraz stopy cynku, w tym stopy do cynkowania ciągłego ZZA, stop Wegal do cynkowania jednostkowego oraz stopy odlewnicze. Spółka jest głównym dostawcą cynku i stopów na rynku krajowym oraz znaczącym dostawcą na rynki krajów sąsiadujących tj. Czech, Słowacji, Austrii i Węgier.

Instalacja przed modernizacją:

Zaoferowane rozwiązanie:

Montowany system ma na celu zastąpienie istniejącego układu odpylania.

Zaprojektowana i wykonana instalacja odpylania silosów podczas załadunku z cystern ma za zadanie filtrować przestrzeń roboczą w zbiornikach oraz utrzymać odpowiednie podciśnienie w instalacji i umożliwiać jego regulację w silosie za pomocą falownika.

AplikacjaPył z rozładunku cystern 3000
Wydajność centrali filtracyjnej [m3/h] Spręż [Pa]3500
Moc wentylatora [kW]5,5
Ilość wkładów patronowych [szt.]6
Łączna powierzchnia filtracji60
[m2] Materiał filtracyjnyMembrana teflonowa w osnowie poliestru

Układ odpylania wyposażony został w nowy wentylator – ZWP 25/0,75/NAP-1/5,5kW sterowany falownikiem. Centrala filtracyjna posadowiona na silosie A.

Eliminacja zapylenia powstałego w trakcie rozładunku koncentratu z cystern realizowana poprzez odciąg zapylanego powietrza z silosów A i B, połączonych ze sobą istniejącą rurą. Odcinek rurowy od centrali odpylającej do wentylatora oraz instalacja wyrzutowa o wymiarze DN250

Centrala odpylająca wykonana z blachy o grubości 2 mm. Materiał wykonania – stal konstrukcyjna węglowa, malowana proszkowo.

Instalacja po modernizacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *