fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » SIARKOPOL – zaprojektowanie i wykonanie instalacji odpylania sanitarnego ciągu transportu i konfekcjonowania siarki granulowanej w wykonaniu ATEX

SIARKOPOL – zaprojektowanie i wykonanie instalacji odpylania sanitarnego ciągu transportu i konfekcjonowania siarki granulowanej w wykonaniu ATEX

  • przez
K&W Expert dla Siarkopol - projekt i wykonanie instalacji odpylania sanitarnego ciągu transportu i konfekcjonowania siarki granulowanej w wykonaniu ATEX

ZAKŁADY CHEMICZNE “Siarkopol” TARNOBRZEG sp. z o.o. posiadają w swojej ofercie handlowej produkty oparte na siarce elementarnej, do bezpośredniego stosowania w przemyśle lub rolnictwie. Siarka elementarna ma również zastosowanie jako surowiec do produkcji przemysłowych objętych specjalnymi wymogami formalnoprawnymi i jakościowymi. W swojej ofercie firma posiada takie produkty jak:

  • Siarka granulowana z bentonitem (Wigor S, Wigor S Pro).
  • Siarka granulowana z bentonitem i borem (Wigor S z borem).
  • Siarkowy nawóz zawiesinowy (Pro Siarka S 800 S.C.)

Zaoferowane rozwiązanie:

Montowany system ma na celu eliminację zapylenia powstałego w trakcie procesu sanitarnego ciągu transportu i konfekcjonowania siarki granulowanej. Instalacja została wykonana dla strefy zagrożenia wybuchem ATEX.

Problem:

Eliminacja zapylenia powstałego w trakcie procesu sanitarnego ciągu transportu i konfekcjonowania siarki granulowanej realizowana poprzez odciąg zapylanego powietrza z istniejących króćców przyłączeniowych do maszyn oraz dodatkowych miejsc, w których następuje niebezpiecznie gromadzenie się pyłów siarki. W instalacji znajduje się 17 miejsc odciągowych. Odpowiednie średnice i stopniowanie rur dobrane w celu uzyskania prędkości przepływu wynoszącej 20 m/s.

Rozwiązanie:

Projekt centrali filtracyjnej wykonanej ze stali ANSI 304. Stożek zsypowy filtra wyposażony w obijaki pneumatyczne.

Wentylator promieniowy wykonany w
wersji ATEX. Maksymalna dopuszczalna
temperatura transportowanego czynnika
dla wentylatorów w tej wersji wynosi 40
st.C. Obudowa, wirnik oraz lej wlotowy ze
stali K304, pozostałe elementy ze stali
zwykłej jakości. Zastosowano
kompensatory drgań antystatyczne na
wlot oraz wylot. Posadowienie
wentylatora na wibroizolatorach (na fundamencie). Właz rewizyjny oraz łatwo demontowany bok wentylatora zapewniają łatwy dostęp do czyszczenia.

Filtr został zabezpieczony 4 sztukami membran o rozmiarze 920×586 zainstalowanymi tuż nad lejem filtra i oddzielony klapą zwrotną DN 500 zamontowaną na 5 metrowym prostym odcinku rurociągu wlotowym do filtra. Membrany i klapa uzupełnione są w czujniki zerwania i zadziałania.

W momencie zadziałania czujnika zerwania membrany panelu dekompresyjnego i/lub zadziałania klapy zwrotnej instalacja odpylająca zostaje zatrzymana, tj., wentylator zostaje wyłączony, proces oczyszczania zostaje przerwany.

Dane techniczne instalacji odpylania:

AplikacjaPył siarkowy
Wydajność centrali filtracyjnej [m3/h]14000
Spręż [Pa]4000
Moc wentylatora [kW]30
Ilość worków filtracyjnych [szt.]120
Łączna powierzchnia filtracji [m2]228
Materiał filtracyjnyPTFE antystatyczny
Materiał centrali filtracyjnejAISI 304

Instalacja elektryczna i AKPIA:

Sterowanie układem odpylania możliwe jest z panelu operatorskiego zamontowanego na elewacji rozdzielnicy zasilająco-sterowniczej RO-1 lub z kasety przyciskowej zamontowanej na konstrukcji odpylni.

W celu poprawnego sterowania oraz monitorowania stanu urządzeń systemu odpylania, przewiduje się zastosowanie następujących urządzeń pomiarowych:

  • Przetwornik podciśnienia po stronie czystej i brudnej, na centrali odpylającej.
  • Czujnik zerwania membrany dekompresyjnej.
  • Czujnik zadziałania klapy przeciwwybuchowej. Algorytm zaimplementowany w sterowniku PLC umożliwiał będzie pracę układu w trybie automatycznym, realizując nastawy zadane przez operatora poprzez panel sterowniczy oraz w trybie ręcznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *