fbpx
Przejdź do treści
Strona główna » SIARKOPOL – Modernizacja układu odpylania gazów z przesypu i nitki granulacji

SIARKOPOL – Modernizacja układu odpylania gazów z przesypu i nitki granulacji

 • przez
K&W Expert dla Siarkopol - modernizacja ukladu odpylania gazow z przesypu i nitki granulacji oraz wizualizacja SCADA

ZAKŁADY CHEMICZNE “Siarkopol” TARNOBRZEG sp. z o.o. są firmą specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości nawozów rolniczych, ogrodniczych oraz siarki konfekcjonowanej. Zajmują się również świadczeniem usług związanych z dystrybucją energii elektrycznej, gazu ziemnego, wody pitnej oraz gospodarką ściekową. Produkowane nawozy, takie jak: Tarnogran, Unifoska, Wap Mag, Superfosfat, Wigor czy Siarczan Magnezu, są szeroko znane i stosowane przez rolników w Polsce i zagranicą.

Zaoferowane rozwiązanie:

Celem zaprojektowanego układu jest zmodernizowanie układu odpylania gazów z przesypu do mieszalnika oraz z komory wysypowej granulatora I nitki granulacji Oddziału Produkcji Nawozów Granulowanych.

Inwestycja uwzględnia gwarancję zachowania poniższych parametrów technicznych:

 • gazy odciągane z przesypu z taśm nadawy i zwrotów do mieszalnika I nitki powinny być oczyszczane w filtrze patronowym z zakładaną skutecznością odpylania wynoszącą 99% i wentylatorem kierowane do kominka,
 • praca układu 24 h/dobę przez 7 dni w tygodniu z uwzględnieniem jednego przestoju remontowego w roku,
 • oczekiwanie parametry odciągu z przesypu z taśm nadawy i zawrotów do mieszalnika:
  • wydajność wentylatora nominalnie co najmniej 4000 m3/h
  • powierzchnia filtracji – min 50 m2 (należy przewidzieć bardzo duże obciążenie pyłem).

Zakres realizacji:

 • wykonanie, konsultacje oraz przedstawienie do dyskusji dokumentacji projektowej technologicznej, mechanicznej i elektro-automatycznej,
 • kompleksową budowę instalacji wraz ze wszystkimi urządzeniami w sposób ograniczający do koniecznego minimum postój linii granulacji,
 • uruchomienie i regulacja układu,
 • dostarczenie certyfikatów i dokumentacji obsługowej systemu,

Opis techniczny modernizacji węzła przesypu

Centrala filtracyjna

Wydajność centrali: nominalnie 4000 m3/h

Wymiary urządzenia: 1300 x 1850 x 2058 mm

Materiał centrali filtracyjnej: ANSI 316Ti (H17N13M2T)

Wymiary wkładu patronowego: ø225 mm, wysokość – 1400 mm

Ilość wkładów: 8 szt.

Pow. filtracyjna wkładu: 7 m2

Łączna pow. filtracyjna: 56 m2

Obciążalność filtracji: 71,42 m3/m2/h

Wentylator

Typ: WP-22,4/1,25

Wykonanie wentylatora: ANSI 316,

Wydajność: 4.000 m3/h,

Spręż wentylatora: 3.000 Pa (nominalnie), 3.500 Pa (max),

Temperatura: 80 oC (nominalnie), 130 oC (max),

Instalacja rurowa:

Instalacja rurowa wyrzutowa centrali odpylającej zostanie wykonana z tworzywa sztucznego dobranego adekwatnie do profilu produkcji.

Materiał rurociągów: PPS

Wykonanie: rurociągi bez izolacji, grubość ścianki ok. 5 mm,

Konstrukcja wsporcza: wykonana z profili ze stali czarnej zabezpieczonej antykorozyjnie

Istniejąca instalacja rurowa wyrzutu cyklonu zostanie wymieniona na instalację z tworzywa sztucznego, w celu dostosowania jej do montażu nowej instalacji wyrzutowej centrali przesypu. Pozwoli to wykorzystać istniejący emitor dla obu instalacji.

Instalacja sprężonego powietrza

Instalowana sieć sprężonego powietrza zostanie poprowadzona z najbliższego punktu bezpośrednio do układu filtrów. Wykonana będzie z rur stalowych atestowanych odpornościowo na 13 bar. Instalacja zostanie zabezpieczona zespołem przygotowania powietrza oraz skraplaczem wody. Przed filtrem zamontowany zostanie zawór odcinający, umożliwiający całkowite odcięcie filtra od zasilania sprężonym powietrzem.

Instalacja elektryczna, AKPiA

Zakłada się wykonanie nowej rozdzielnicy zasilającej umieszczonej w pomieszczeniu obok sterówki oraz nowej rozdzielnicy sterowania lokalnego umieszczonej w okolicy centrali filtracyjnej. Układ centralnego sterowania oraz wizualizacji dla instalacji odpylania I nitki zostanie rozbudowany o centralę filtracyjną przesypu.

W celu poprawnego sterowania oraz monitorowania stanu urządzeń systemu odpylania, przewiduje się zastosowanie urządzeń pomiarowych takich jak: przetwornik podciśnienia, przetwornik ciśnienia sprężonego powietrza oraz przetwornik temperatury gazów wylotowych.

Aplikacja SCADA

Rozbudowanie istniejącej aplikacji SCADA (pracującej obecnie na potrzeby sterowania systemem odpylania gazów zimnych na I nitce) umożliwi odzwierciedlenie rzeczywistych układów technologicznych wchodzących w skład całej instalacji. Operator będzie miał możliwość sterowania, zadawania nastaw (np. wydajności wentylatorów) oraz monitorowania stanu wszystkich urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *